Fotograf dziecięcy

Dziś stawiamy na sfotografowanie każdej ważnej chwili w naszym życiu. Głównie korzystamy z naszych domowych aparatów fotograficznych, ale w ważniejszych chwilach takich jak ślub, narodziny dziecka czy chrzciny być może zdecydujemy się na profesjonalną sesję w studiu fotograficznym.

Szczególną wyrozumiałością musi wykazywać się fotograf dziecięcy. Dlaczego? Ponieważ jeśli zdecydujemy się na sesję fotograficzną naszej pociechy, to nie potrwa ona 5 czy 15 minut. W końcu dziecko jeśli jest jeszcze małe, musi oswoić się z nowym miejscem i obcymi ludźmi. Obecnie wiele atelier fotograficznych prowadzi usługi fotografii dziecięcej i rodzinnej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, w wielu takich miejscach poza miejscem gdzie będą fotografowane nasze dzieci, znajdziemy kąt gdzie przewiniemy naszego malucha, nakarmimy go i będziemy mogli go przebrać lub też odetchnąć 5 minut przy kawie.

Ważne jest, aby fotograf dziecięcy przed przystąpieniem do sesji pozwolił naszemu maluchowi oswoić się z miejscem – kilkuletnie dziecko jest ciekawe świata i nie usiedzi od tak po prostu na miejscu, musi zajrzeć w każde miejsce, dotknąć różnych przedmiotów czy pobawić się zabawkami. Dlatego też wielu fotografów dziecięcych zapewnia również wiele strojów dla dzieci tak, aby nadać sesji odpowiedni charakter, możemy sami również proponować jak ubrać dzieci, jakie dobrać dodatki itd.

Zarówno przy zdjęciach dziecięcych jak i rodzinnych powinniśmy liczyć na pomysłowość fotografa, ale my też możemy mieć coś do powiedzenia. Pamiętajmy, aby te zdjęcia były prawdziwe, by chwile w nich zawarte pokazywały jacy jesteśmy, jakie są nasze zainteresowania. Dlatego rodzice z dzieckiem nie muszą być ubrani jak do ślubu w piękną suknię i garnitur. Może to być nawet codzienny strój, ale powinniśmy zadbać o dobór kolorów.

Jeśli chcielibyśmy sesję naszego dziecka w jakimś plenerze, to wystarczy spytać o to fotografa, zazwyczaj nie sprawi mu to większego problemu.

Ważne jest o zabraniu wszystkich potrzebnych rzeczy dla dzieci: jeśli decydujemy się na sesję noworodka to na pewno weźmy ze sobą zapas pieluch i mleko, a dla kilkuletnich dzieci również coś do jedzenia, jakąś zabawkę oraz np. jakąś przekąskę będącą formą nagrody dla naszej pociechy.

Sesja naszej pociechy u fotografa dziecięcego może trwać nawet ok. 3 godzin więc musimy uzbroić się w cierpliwość. Szukając odpowiedniego fotografa dzieci zwróćmy uwagę na jego doświadczenie i portfolio. Wielu z nich reklamuje się w internecie gdzie zamieszcza również zdjęcia z sesji z dziećmi. Warto również wcześniej skontaktować się z fotografem dziecięcym w celu ustalenia wszystkich szczegółów sesji.